Kuriozitet numerik

Posted on Dhjetor 19, 2007. Filed under: Kuriozitete |

Veshtroni me vemendje te gjitha veprimet e meposhtme. Te gjitha kane nje simetri qe te ben te mendosh.

Ja i pari:

3 shumezuar me 37:

3 x 37 = 111
6 x 37 = 222
9 x 37 = 333
12 x 37 = 444
15 x 37 = 555
18 x 37 = 666
21 x 37 = 777
24 x 37 = 888
27 x 37 = 999

Sa interesant:

1 x 1 = 1
11 x 11 = 121
111 x 111 = 12321
1111 x 1111 = 1234321
11111 x 11111 = 123454321
111111 x 111111 = 12345654321
1111111 x 1111111 = 1234567654321
11111111 x 11111111 = 123456787654321
111111111 x 111111111=12345678987654321

Nje trapez tjeter:

1 x 9 + 2 = 11
12 x 9 + 3 = 111
123 x 9 + 4 = 1111
1234 x 9 + 5 = 11111
12345 x 9 + 6 = 111111
123456 x 9 + 7 = 1111111
1234567 x 9 + 8 = 11111111
12345678 x 9 + 9 = 111111111
123456789 x 9 +10= 1111111111

 

Ja dhe nje tjeter:

0 x 9 + 8 = 8
9 x 9 + 7 = 88
98 x 9 + 6 = 888
987 x 9 + 5 = 8888
9876 x 9 + 4 = 88888
98765 x 9 + 3 = 888888
987654 x 9 + 2 = 8888888
9876543 x 9 + 1 = 88888888
98765432 x 9 + 0 = 888888888
987654321 x 9 – 1 = 8888888888
9876543210 x 9 – 2 = 88888888888

I fundit:

 

1 x 8 + 1 = 9
12 x 8 + 2 = 98
123 x 8 + 3 = 987
1234 x 8 + 4 = 9876
12345 x 8 + 5 = 98765
123456 x 8 + 6 = 987654
1234567 x 8 + 7 = 9876543
12345678 x 8 + 8 = 98765432
123456789 x 8 + 9 = 987654321

Reklama

Make a Comment

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

18 Përgjigje to “Kuriozitet numerik”

RSS Feed for Matematika Comments RSS Feed

bravo

bravo ty qi i ke bo qito kuriozitete numerike
numerike shume mendje te kthjellt paske sipas
meje tung klm

shume mir

shum te forta komplimente

sipas mendimit tim keto kuriozitete jane te mira mirpo kishit mundur te shtonit pak me shum nga lenda e matematikes

shume bukur.urime per inteligjencen.

je i papar ti qe i ke bere keto urime

sukses edhe ne te ardhman shum te logjikshme,
dhe interesante te kokan. nese i ke ba ti?

hej shum nice valla

shum shum te mira brrovao ju koft a

kuku jom tut skom me flejt ton naten :s:d

brravo njeri hallall a

123456789 x 9 = 111111111
123456789 x 18 = 222222222
123456789 x 27 = 333333333
123456789 x 36 = 444444444
123456789 x 45 = 555555555
123456789 x 54 = 666666666
123456789 x 63 = 777777777
123456789 x 72 = 888888888
123456789 x 81 = 999999999

143 x 7 x 111 = 111111
143 x 7 x 222 = 222222
143 x 7 x 333 = 333333
143 x 7 x 444 = 444444
143 x 7 x 555 = 555555
143 x 7 x 666 = 666666
143 x 7 x 777 = 777777
143 x 7 x 888 = 888888
143 x 7 x 999 = 999999

Për t’a ditur nëse një numër është i plotpjesëtueshëm me 11 duhet që shifrën e djathtë tia zbresim me shifrën afër saj dhe pastaj tia mbledhim me shifrën e afërme dhe nëse rezultati =0 është e plotpjesëtueshme me 11.
psh.

2013=3-1+0-2=0 2013/11=183
7546=6-4+5-7=0 7546/11=686
16533=3-3+5-6+1=0 16533/11=1503

bravoooooooooo


Where's The Comment Form?

 • Mathematics

  Mathematics is one of the essential emanations of the human spirit, a thing to be valued in and for itself, like art or poetry.
 • Artikujt ne RSS

  Matematika

 • Subscribe in Rojo

  Add to My AOL

  Subscribe in NewsGator Online

  Subscribe in Bloglines

  Add to The Free Dictionary

 • Ne kohe reale

 • Statistika

  • 189 483 vizitore
 • Shperndarja e vizitoreve

Liked it here?
Why not try sites on the blogroll...

Këtë e pëlqejnë %d blogues: