Rendesia e matematikes

RENDESIA E MATEMATIKES: LEKTOR TIMOTHY GOWERS                        gowers.gif

Nje leksion i mbajtur ne Clay Mathematics Institute Millennium Meeting, Maj 24-25, 2000, i gjate rreth 60 minuta.

Tema kryesore e ketij fjalimi eshte te tregoje se te gjitha fushat e matematikes jane te lidhura me njera tjetren. Keshtu Gowers merr nje mimister financash hipotetik, qe do te prese fondet per ato pjese te matematikes qe nuk krijojne ne menyre direkte perfitim ekonomik. Duke treguar lidhjet midis fushave te ndryshme, matematicieni “verteton” se si demtimi i nje fushe te matematikes do te sillte pasoja ne te gjithe shkencen.

Tema e dyte e fjalimit te tij te tij eshte matematika si nje nga kolonat mbeshtetese te civilizimit njerezor. Ai gjithashtu permend shume here principin e bukurise matematikore, duke dhene shembuj se si ai e perkufizon ate.

Me poshte do te gjeni nje version te fjalimit te tij ne anglisht dhe videot e ketij fjalimi ne youtube. (Perkthimi ne shqip do te kerkonte nje pune te kote dhe nuk do arrinte te percillte te njejtin mesazh.)

importance.pdf

Keshilla ime: Kini pak durim dhe degjojeni (lexojeni) deri ne fund.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

6 Përgjigje to “Rendesia e matematikes”

RSS Feed for Matematika Comments RSS Feed

Sikur te gjithe njerezit te ishin te ndergjegjshem per rendesine e matematikes, bota do te ishte me e bukur.

sikur te gjith njerzit te lidheshin shum me matematiken e

sikur egjith bota te ishte einteresuar per matematiken bota do te ishte shum me ebukur sepse dija eshte fuqi ti nuk mund te arrish asgje po te mos ta dish matematiken

saikur te gjith njerzit te kishin interes per matematiken egjith bota do te ishte elumtur sepse dija eshte fuqi

matematika esh
te lenda ma e mir prej te gjithave

matemtika oshte lenda ma e mir qe kam mesuar ndonjeher

e pelqej. Nuk është e leht po e kuptushme


Where's The Comment Form?

 • Mathematics

  Mathematics is one of the essential emanations of the human spirit, a thing to be valued in and for itself, like art or poetry.
 • Artikujt ne RSS

  Matematika

 • Subscribe in Rojo

  Add to My AOL

  Subscribe in NewsGator Online

  Subscribe in Bloglines

  Add to The Free Dictionary

 • Ne kohe reale

 • Statistika

  • 185 709 vizitore
 • Shperndarja e vizitoreve

Liked it here?
Why not try sites on the blogroll...

Këtë e pëlqejnë %d blogues: