Humor matematik

1- Pse matematicienet kane frike te ngasin makinen.
-Sepse gjeresia e rruges eshte e paperfillshme ne krahasim me gjatesine e saj.

2- Ne matematike nuk e meson teorine, thjesht mesohesh me te.

3-  Cfare e shkaktoi Big-Bang ?
– Zoti pjestoi me zero.

4- Matematicieni eshte nje njeri qorr qe kerkon ne nje dhome te erret, nje mace te zeze qe nuk eshte atje.

5- Matematika perbehet 50% nga formula, 50% nga vertetime dhe 50% nga imagjinata.

6- Matematicieni eshte nje makineri qe kthen kafene ne teorema.

7- Nje inxhinier mendon se ekuacionet e tij perafrojne realitetin. Nje
fizikant mendon se realiteti perafron ekuacionet e tij. Nje matematicien nuk e vret mendjen.

8- Nje matematicien nuk vdes kurre, thjesht humbet disa nga funksionet e tij.

9- Matematika eshte arti qe quan sende te ndryshme me emra te njejte.

10-Te klasifikosh matematiken si lineare dhe jo-lineare, eshte si te klasifikosh universin ne banane dhe jo banane.

11-Ligji i ruajtjes te veshtiresive : nuk ka asnje menyre te lehte per te vertetuar dicka te lehte.

12-Simbolet matematike perdoren kur nuk e di se cfare po shkruan.

13-Filozofia eshte nje loje qe ka objektiva por nuk ka rregulla.
Matematika eshte nje loje qe ka shume rregulla por nuk ka objektiva.

14-Matematika eshte gjuha qe perdori Zoti per te shkruajtur universin.

15-Kur e pyeten nese beson te Zoti nje matematicien u pergjigj:
“Po, me shume se ci besoj izomorfizmave.”

16-Zoti eshte real, derisa nuk deklarohet numur i plote.

17-Kush di te perkufizoje dhe te pjestoje mire mund te konsiderohet si zot.(Platoni)

18-5 arsyet me te mira per te mos bere detyrat e shpise:
-Pa dashje pjestova me zero dhe mu dogj fleta.
-Sot eshte ditelindja e Isaac Newton.
-Mund ti afrohesha fletores, por nuk mund ta kapja ate.
-Kam nje makine llogaritese me energji diellore dhe dje binte shi.
-Po shikoja nje seri ne televizion, dhe mendova gjithe naten nese ajo ishte konvergjente.

19-Ka tre lloje njerezish ne bote, ata qe dine te numurojne dhe ata qe nuk dine te numurojne.

20-Si ju lene te kuptoni qe jeni ne duart e Mafies Matematike? 
      Ju bejne nje oferte qe ju nuk mund ta kuptoni!

21-Rregulla e arte per mesuesit e matematikes: duhet te tregoni te verteten dhe vetem te verteten, po jo gjithe te verteten.

22-Nje mesues matematike eshte nje njeri qe i flet nje njeriu qe po fle.

23-Droga dhe seksi? Ato jane asgje te krahasuara me nje vertetim te bindshem.

24-“Ti do me shume matematiken se mua?”
    “Sigurisht qe jo, e dashur – ty te dua shume me shume se matematiken.”
    “Vertetoje kete!”
    “Ne rregull… Le te jete R bashkesia e te gjithe objekteve qe dua…”

25-Momenti me i bukur ne jeten e nje matematicieni eshte sapo ai ka vertetuar nje teoreme, po perpara se ai te gjeje gabimin.                                                                                                

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

16 Përgjigje to “Humor matematik”

RSS Feed for Matematika Comments RSS Feed

Të katërtën mund ta ketë thënë vetëm ndonjë “filoqyls” 😛 që ka inat shkencat që janë në gjëndje që të japin një përgjigje të saktë (ndryshe nga ajo e tyrja ku mund të ngrenë vetëm supozime).

Një barzaletë:
Filoqylsit i kishin dhënë një metër shirit dhe i kishin kërkuar që të maste lartësinë e shtizës në të cilën valvitej flamuri….
U përpoq i shkreti, por duke mos patur besim se druri do ta mbante, nuk provoi që të ngjitej. Ju afruan dhe shokët e tij që ta ngrinin në krahë por njëlloj nuk mund që të arrinte deri në majë…
Kaloi një student i matematikës* dhe duke e parë që ata nuk “arrinin” që të gjenin një zgjidhje, menjëherë, hoqi shtizën dhe e shtriu përtoke duke e matur lehtësisht … duke i lënë me gisht në gojë 😛

Vazhdimi: Një nga filoqylsat më të “mënçur” u hodh e tha:
– Ky qënka budalla fare…. ne na kërkuan të masnim lartësinë ndërsa ky mati gjërsinë 😛 🙂

* -Versioni origjinal është me inxhinjerat 😉 , por meqë ‘kemi të bëjmë’ me matematikanët… jemi tanët 🙂

matematika e matematikes se matematikes dhe matematikes :O 😛 😀

“Nje mesues matematike eshte nje njeri qe i flet nje njeriu qe po fle.” – e kendshme

shume fanny keto humore po une perkundrazi e
du shume matematiken tash i kom garat e shume jam ka mesoj e qe..tu desht me hi me ni faqe me marr njohuri hin au relaksova shuuum tash po mesoj kontaktoni me mu se di shume hajgare bye nga altrina

E dashura asimptote, moj asimptote shumë m’u afrove e kurrë nuk me takove.

matematika eshte gjithcka per ata qe kane ne tru vec “asgje”.

matematik ajo qe e urrej me se shumti bre!!

po te tjera se vetem keto jane ne te gjitha faqet ku futem. edhe keto zyshat nuk te lene rehat por a ka matematika humor?

Të katërtën mund ta ketë thënë vetëm ndonjë “filoqyls” që ka inat shkencat që janë në gjëndje që të japin një përgjigje të saktë (ndryshe nga ajo e tyrja ku mund të ngrenë vetëm supozime).

Një barzaletë:
Filoqylsit i kishin dhënë një metër shirit dhe i kishin kërkuar që të maste lartësinë e shtizës në të cilën valvitej flamuri….
U përpoq i shkreti, por duke mos patur besim se druri do ta mbante, nuk provoi që të ngjitej. Ju afruan dhe shokët e tij që ta ngrinin në krahë por njëlloj nuk mund që të arrinte deri në majë…
Kaloi një student i matematikës* dhe duke e parë që ata nuk “arrinin” që të gjenin një zgjidhje, menjëherë, hoqi shtizën dhe e shtriu përtoke duke e matur lehtësisht … duke i lënë me gisht në gojë

Vazhdimi: Një nga filoqylsat më të “mënçur” u hodh e tha:
– Ky qënka budalla fare…. ne na kërkuan të masnim lartësinë ndërsa ky mati gjërsinë

* -Versioni origjinal është me inxhinjerat , por meqë ‘kemi të bëjmë’ me matematikanët… jemi tanët
edrus
Nëntor 17, 2007

“Nje mesues matematike eshte nje njeri qe i flet nje njeriu qe po fle.” – e kendshme

hahahahahahahha lele shtahi as matematikant slan te bohesh heheh

:p 😀 😮

thenie shume te verteta

Mësuesit e matemarikës kanë në mend A,shkruajnë B, laxojnë C dhe kujtohen se problema përmban vetëm D


Where's The Comment Form?

 • Mathematics

  Mathematics is one of the essential emanations of the human spirit, a thing to be valued in and for itself, like art or poetry.
 • Artikujt ne RSS

  Matematika

 • Subscribe in Rojo

  Add to My AOL

  Subscribe in NewsGator Online

  Subscribe in Bloglines

  Add to The Free Dictionary

 • Ne kohe reale

 • Statistika

  • 181,329 vizitore
 • Shperndarja e vizitoreve

Liked it here?
Why not try sites on the blogroll...

Këtë e pëlqejnë %d blogues: