Jo vetem matematike

Posted on Dhjetor 26, 2007. Filed under: Artikuj interesante | Etiketa: , , , , |

Dialog midis dy personazheve te shquar: Johannes Kepler (1571-1630) dhe Isaac Newton (1642-1727)Kuptohet qe dialogu nuk ka ndodhur ne te vertete. Une po jau sjell ate ne anglisht ne pamundesi per te sjelle te njejtin mesazh me perkthimin tim.

Mathematics of Motion: A Christmas CorollaryDecember 25, 1996

A dialogue between Johannes Kepler (1571-1630) and Isaac Newton (1642-1727).

We join Kepler and Newton as they tour the science classes of a modern high school, invisible and unheard by the students and teachers they observe. It will soon be Christmas, 1996 and the students are frantically cramming for exams.

* * *

Vazhdimin mund ta lexoni duke hapur dokumentin ne vazhdim  dialog.doc

Advertisements

Make a Comment

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

 • Mathematics

  Mathematics is one of the essential emanations of the human spirit, a thing to be valued in and for itself, like art or poetry.
 • Artikujt ne RSS

  Matematika

 • Subscribe in Rojo

  Add to My AOL

  Subscribe in NewsGator Online

  Subscribe in Bloglines

  Add to The Free Dictionary

 • Ne kohe reale

 • Statistika

  • 181,329 vizitore
 • Shperndarja e vizitoreve

Liked it here?
Why not try sites on the blogroll...

Këtë e pëlqejnë %d blogues: