Dhe Euleri mund te gaboje

Posted on Dhjetor 14, 2007. Filed under: Artikuj interesante |

euler.jpg

Nje artikull interesant qe tregon se si dhe Euleri mund te gaboje. Behet fjale per serine:

euler1.png

Ne kete seri Euleri nepermjet  induksionit matematik verteton qe   s(a^n ) =n kur n eshte numur natyror. Po kjo te con ne perfundimin se :

euler2.png

Per a=10  s(9) = 0.89705 05852 1067321224
Por log(9) =  0.95424 2509

Per ata qe duan te dine me shume  po shkruaj dhe lidhjen me artikullin origjinal.

How Euler Did It

Make a Comment

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s

 • Mathematics

  Mathematics is one of the essential emanations of the human spirit, a thing to be valued in and for itself, like art or poetry.
 • Artikujt ne RSS

  Matematika

 • Subscribe in Rojo

  Add to My AOL

  Subscribe in NewsGator Online

  Subscribe in Bloglines

  Add to The Free Dictionary

 • Ne kohe reale

 • Statistika

  • 179,308 vizitore
 • Shperndarja e vizitoreve

Liked it here?
Why not try sites on the blogroll...

Këtë e pëlqejnë %d blogues: