Cila eshte mosha mesatare ?

Posted on Nëntor 26, 2007. Filed under: Probleme, Thjesht matematike |

Ne nje feste klase mosha mesatare e (b) djemve eshte g, ndersa mosha mesatare e (g) vajzave eshte b. Ne qofte se mosha mesatare e te dy paleve eshte b+g, duke perfshire ketu edhe mesuesin 42-vjecar, gjeni b+g?

Make a Comment

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s

7 Përgjigje to “Cila eshte mosha mesatare ?”

RSS Feed for Matematika Comments RSS Feed

g=4 b=6 => b+g= 10

Mosha e djemve Md= bxg (Nr i djemvex Mosh.mesD)
Mosha e vajzave Mv= gxb (Nr i vajzavexMoshamesV

Mosha mesatare e te gjitheve:
Mm= (Md+Mv+42)/(Nd+Nv+1)
Nga Mm=b+g
Kemi:
(2bg+42)/(b+g+1)=b+g
Nqs ke futur vetëm moshën e profesorit tek mesatarja, por jo dhe atë (në këtë rast do të mungonte 1 tek (b+g+1) , atëhere, duke kryer veprimet e thjeshta arrijmë që b+g=42

b+g=8 (b=3; g=5 or zgjidhja simetrike)

Me duket se problemi eshte zgjidhur gabim. Deri tek (2bg+42)/(b+g+1)=b+g, jam dakord me arsyetimin, me pas, po te thjeshtojme ekuacionin del qe b + g = 8, ku b=3 dhe g=5. Problemi ka dhe zgjidhje tjeter ne rastin e b=5 dhe g=3. Po te bejme dhe proven, pra duke zevendesuar b me 3 dhe g me 5, ekuacioni i mesiperm vertetohet. Megjithate, pune e mire e bere nga edrus, thjesht ceshtje llogaritjeje…

Problemi eshte zgjidhur korrekt.
Ekuacioni u shtrua sakte nga edrus (2bg+42)/(b+g+1)=b+g
dhe llogarite u bene me poshte.

nuk di si jini po un jom mir

matematika eshte lenda me e mire


Where's The Comment Form?

 • Mathematics

  Mathematics is one of the essential emanations of the human spirit, a thing to be valued in and for itself, like art or poetry.
 • Artikujt ne RSS

  Matematika

 • Subscribe in Rojo

  Add to My AOL

  Subscribe in NewsGator Online

  Subscribe in Bloglines

  Add to The Free Dictionary

 • Ne kohe reale

 • Statistika

  • 179,308 vizitore
 • Shperndarja e vizitoreve

Liked it here?
Why not try sites on the blogroll...

Këtë e pëlqejnë %d blogues: