Problem 2

Posted on Nëntor 21, 2007. Filed under: Probleme, Thjesht matematike |

Ne qoftese 0 < a < b < c < d atehere te vertetohet qe:

a/b + b/c + c/d + d/a > b/a + c/b + d/c + a/d.

Advertisements

Make a Comment

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Një Përgjigje to “Problem 2”

RSS Feed for Matematika Comments RSS Feed

Mosbarazimi qe duam te provojme eshte ekuivalent me mosbarazimin e vertete db>ac, me kushtet e dhena. Ne qofte se pranojme qe kjo eshte e sakte shumezojme te dyja anet e tij me shprehjet pozitive (d-b) dhe (c-a) dhe pasi kryejme shumezimet marrim d^2cb-d^2ab-b^cd+b^2ad > c^2ad-a^2cd-c@ab+a^2bc. Pasi shtojme dhe zbresim termat perkates per te patur vetem veprimin e mbledhjes nga te dyja anet marrim: a^2cd+b^2ad+c^2ab+d^2bc > b^2cd+c^2ad+d^2ab+a^2bc. Pjestojme te dyja anet me produktin pozitiv abcd dhe marrim mosbarazimin e kerkuar.


Where's The Comment Form?

 • Mathematics

  Mathematics is one of the essential emanations of the human spirit, a thing to be valued in and for itself, like art or poetry.
 • Artikujt ne RSS

  Matematika

 • Subscribe in Rojo

  Add to My AOL

  Subscribe in NewsGator Online

  Subscribe in Bloglines

  Add to The Free Dictionary

 • Ne kohe reale

 • Statistika

  • 181,797 vizitore
 • Shperndarja e vizitoreve

Liked it here?
Why not try sites on the blogroll...

Këtë e pëlqejnë %d blogues: