Numrat qe mungojne

Posted on Nëntor 21, 2007. Filed under: Probleme, Serite | Etiketa: , , |

Cilet numra mungojne ne serine e meposhtme?
0, __, 2, __, 9, __, 20, __, 26, __, 54, __, 77, __

Advertisements

Make a Comment

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

2 Përgjigje to “Numrat qe mungojne”

RSS Feed for Matematika Comments RSS Feed

Me lodhi ky ushtrim, por mendoj se e gjeta pergjigjen. Vargu eshte 0,0,2,3,9,5,20,15,26,19,54,23,77,41… Termi i pergjithshem i vargut perkufizohet si vijon: a(n) = shumen e numrave me te medhenj se 1 dhe me te vegjel se n qe jane te thjeshte me n.

0,1,2,3,9,19,25,53,76,78


Where's The Comment Form?

 • Mathematics

  Mathematics is one of the essential emanations of the human spirit, a thing to be valued in and for itself, like art or poetry.
 • Artikujt ne RSS

  Matematika

 • Subscribe in Rojo

  Add to My AOL

  Subscribe in NewsGator Online

  Subscribe in Bloglines

  Add to The Free Dictionary

 • Ne kohe reale

 • Statistika

  • 181,797 vizitore
 • Shperndarja e vizitoreve

Liked it here?
Why not try sites on the blogroll...

Këtë e pëlqejnë %d blogues: