Fuqi te njepasnjeshme

Posted on Nëntor 21, 2007. Filed under: Numrat, Probleme | Etiketa: , , , , , |

Gjej x + y + z nese relacionet e meposhtme jane te verteta:

x^4 + y^4 + z^4 = 11
x^3 + y^3 + z^3 = 7
x^2 + y^2 + z^2 = 3

Advertisements

Make a Comment

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

6 Përgjigje to “Fuqi te njepasnjeshme”

RSS Feed for Matematika Comments RSS Feed

Sistemi nuk ka zgjidhje reale; nenkuptohet qe mund te kete zgjidhje complexe?

Anyway, I would say x+y+z=3. Eshte e sakte?

Jo x+y+z=3 nuk eshte e sakte. Megjithate problemi nuk ka zgjidhje reale. Po ka zgjidhje komplekse.

Po ju jap rrugen e zgjidhjes
6*(x^4+y^4+z^4) = (x+y+z)^4 + 3*(x^2+y^2+z^2)^2 – 6*(x^2+y^2+z^2)(x+y+z)^2 + 8*(x^3+y^3+z^3)(x+y+z)
ky eshte ekuacioni zgjidhes.
Tani ne qofte se shenoni x+y+z=W duke zgjidhur kete ekuacion gjeni zgjidhjen.

Ajo rruga e zgjidhjes nuk eshte dhe aq interesante, per mua, aq me teper qe i kam harruar ato formulat ez gjidhjeve per nje ekuacion te grades se katert. Por ne qofte se mund te me ndihmosh si ta zgjidh ne kete menyre: a^2 +b^2 + c^2 =0 and a+b+c = 3- w, ku a=x(x-1); b=y(y-1); c=z(z-1) and w=x+y+z. A ka mundesi te zgjidhet ky problem duke perdorur metoda te analizes komplekse apo ndonje metode tjeter?

zgjidhe ket x^5-13y=8 dhe y^5-13x=-8


Where's The Comment Form?

 • Mathematics

  Mathematics is one of the essential emanations of the human spirit, a thing to be valued in and for itself, like art or poetry.
 • Artikujt ne RSS

  Matematika

 • Subscribe in Rojo

  Add to My AOL

  Subscribe in NewsGator Online

  Subscribe in Bloglines

  Add to The Free Dictionary

 • Ne kohe reale

 • Statistika

  • 181,797 vizitore
 • Shperndarja e vizitoreve

Liked it here?
Why not try sites on the blogroll...

Këtë e pëlqejnë %d blogues: