A jane te gjithe numrat komplekse reale?

Posted on Nëntor 21, 2007. Filed under: Paradokse matematike | Etiketa: , , , |

Le te vertetojme se te gjithe numrat komplekse z jane reale.
Nese z=0 problemi eshte banal.
Per te gjithe numrat e tjere komlekse z=r*e^(θi), ku r eshte real, dhe i=√-1.
Zhvillojme pak relacionin z= r*e^(θi)= r*(e^(2πi))^(θ/2π). Meqenese e^(2πi)=1 mund te shkruajme z =r*(1)^(θ/2π) ==> z=r.
Ku eshte gabimi?

Shenime: * ==> shumezon
^ ==> ne fuqi
π(pi)= 3.14….

Advertisements

Make a Comment

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

 • Mathematics

  Mathematics is one of the essential emanations of the human spirit, a thing to be valued in and for itself, like art or poetry.
 • Artikujt ne RSS

  Matematika

 • Subscribe in Rojo

  Add to My AOL

  Subscribe in NewsGator Online

  Subscribe in Bloglines

  Add to The Free Dictionary

 • Ne kohe reale

 • Statistika

  • 181,797 vizitore
 • Shperndarja e vizitoreve

Liked it here?
Why not try sites on the blogroll...

Këtë e pëlqejnë %d blogues: