Vlera e ∏ (PI)

Posted on Nëntor 16, 2007. Filed under: Kuriozitete | Etiketa: , , , |

Numri i famshem  ∏  ka ngjallur kuriozitetin e matematicieneve qe ne antikitetin e hershem. Ai ka nje numer te pafundem shifrash pas presjes keshtu qe ta perllogaritesh ekzaktesisht eshte e pamundur.

Ne vitin 2002 profesor Yasumasa Kanada dhe koleget e tij ne Universitetin e Tokios gjeten vleren me te sakte te pi, qe eshte zbuluar deri me sot. Sa per kuriozitet ajo eshte:

3.141592653589793238462643383279502884197169
39937510582097494459230781640628620899862
80348253421170679821480865132823066470938
44609550582231725359408128481117450284102
70193852110555964462294895493038196442881
09756659334461284756482337867831652712019
09145648566923460348610454326648213393607
26024914127372458700660631558817488152092
09628292540917153643678925903600113305305
48820466521384146951941511609433057270365
75959195309218611738193261179310511854807
44623799627495673518857527248912279381830
11949129833673362440656643086021394946395
22473719070217986094370277053921717629317
67523846748184676694051320005681271452635
60827785771342757789609173637178721468440
90122495343014654958537105079227968925892
35420199561121290219608640344181598136297
74771309960518707211349999998372978049951
05973173281609631859502445945534690830264
25223082533446850352619311881710100031378
38752886587533208381420617177669147303598
25349042875546873115956286388235378759375
19577818577805321712268066130019278766111
95909216420198938095257201065485863278865
93615338182796823030195203530185296899577
36225994138912497217752834791315155748572
42454150695950829533116861727855889075098
38175463746493931925506040092770167113900
98488240128583616035637076601047101819429
55596198946767837449448255379774726847104
04753464620804668425906949129331367702898
91521047521620569660240580381501935112533
82430035587640247496473263914199272604269
92279678235478163600934172164121992458631
50302861829745557067498385054945885869269
95690927210797509302955321165344987202755
96023648066549911988183479775356636980742
65425278625518184175746728909777727938000
81647060016145249192173217214772350141441
97356854816136115735255213347574184946843
85233239073941433345477624168625189835694
85562099219222184272550254256887671790494
60165346680498862723279178608578438382796
79766814541009538837863609506800642251252
05117392984896084128488626945604241965285
02221066118630674427862203919494504712371
37869609563643719172874677646575739624138
908658326459958133904780275901

Reklama

Make a Comment

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

5 Përgjigje to “Vlera e ∏ (PI)”

RSS Feed for Matematika Comments RSS Feed

http://numbers.computation.free.fr/Constants/PiProgram/download.html
Nga kjo adrese mund te shkarkohet nje program qe llogarit pi-ne

∏ (Pi-greku) është një nga konstantet më të njohura dhe të përdorura në matematikë e fizikë.

∏ = P/d ku p është perimetri i rrethit dhe d-diametri i tij

Që në kohët e lashta, babilonezët dhe egjyptianët patën gjetur mënyra gjeniale për të llogaritur afërsisht vlerën e ∏ dhe në kohët moderne, sidomos me hyrjen e kompiuterave gjithnjë e më të fuqishëm, llgaritja e kësaj konstanteje ka marrë vlera gjithnjë e më të “afërta” ndaj asaj reale, por që kurrë nuk mund të jepet shifra e saktë, duke parë që, që në 1767 Johann Heinrich Lambert ka demostruar se π është një numër irracional.

A e dini se egziston një π-Day?

Duke patur parasysh mënyrën e datimit të amerikanëve (muaji përpara ditës), π-ja festohet me 14 Mars … nëse shikoni, kjo datë po të shkruhet në mënyrën amerikane jep: 3.14… që është vlera me të cilin të gjithë ne njohim këtë numër.
Por, ndoshta për të gjetur një rast më tepër për ta festuar, në europë kanë propozuar dhe shpesh festojnë 22 Korrikun (duke patur parasysh dhe këtu sistemin e datimit europian, kemi :22/7 një raport që i afrohet disi të famshmit 3.14 të vlerës së π.

Për të apasionuarit pas bukurisë së matematikës, ja disa shembuj se si të tjerë përpara nesh, që të mos mbanin mënd përmëndësh të gjitha shifrat, përdornin mënyra “alternative”
Më poshtë disa vjersha:

frëngjisht:
Que j’aime a faire apprendre
Un nombre utile aux sages!
Glorieux Archimede, artiste ingenieux,
Toi, de qui Syracuse loue encore le merite!

anglisht:
But a time I spent wandering in bloomy night;
Yon tower, tinkling chimewise, loftily opportune.
Out, up, and together came sudden to Sunday rite,
The one solemnly off to correct plenilune.

Joseph Shipley (1960)

italisht:
Ave o Roma o Madre gagliarda di latine virtù che tanto luminoso splendore prodiga spargesti con la tua saggezza.

Che n’ebbe d’utile Archimede da ustori vetri sua somma scoperta?

ku numri i gërmave të fjalëve që përbëjnë vjershat është dhe shifra që ai numër është tek π (pi greku).
p.sh tek versioni në italisht kemi:Ave(3) o(1) Roma(4) o(1) Madre(5) gagliarda(9) di(2) latine(6) virtù(5)

Nga versionet në shqip, mbaj mënd vetëm atë se si të kujtoj ngjyrat e ylberit: Kam Parë Vjet GJuetarin Që Bridhte Maleve
ku inicialet e fjalëve, korrispondojnë me ngjyrat (K-kuqe, P-portokalli, V-verdhë,GJ-gjelbërt, Q-(boj)qielli, B-blu, M-manushaqe.

Uroj që ndonjë romantik i apasionuar pas matematikës, të krijojë një version dhe për shifrat e π-së

Vlera e pis nuk osht kaq e madhe po 500 numra i ka une e kom zbulu


Where's The Comment Form?

 • Mathematics

  Mathematics is one of the essential emanations of the human spirit, a thing to be valued in and for itself, like art or poetry.
 • Artikujt ne RSS

  Matematika

 • Subscribe in Rojo

  Add to My AOL

  Subscribe in NewsGator Online

  Subscribe in Bloglines

  Add to The Free Dictionary

 • Ne kohe reale

 • Statistika

  • 188 929 vizitore
 • Shperndarja e vizitoreve

Liked it here?
Why not try sites on the blogroll...

Këtë e pëlqejnë %d blogues: