Modelimi i perhapjes te nje semundjeje

Posted on Nëntor 14, 2007. Filed under: Modele biologjike, Modele te aplikuara | Etiketa: , , |

Perhapja e nje semundjeje

Nje perqasje e re qe simulon perhapjen e semundjeve infektive ne njerezit, si per shembull gripi i shpendeve,u prezantua nga gazeta “Royal Society Interface”.
Duke perdorur nje program te ri modelimi, profesori Yang dhe bashkepunetoret e tij nga universiteti i Southampton, parashikuan perhapjen e nje semundjeje ngjitese ne qytetin Eemnes, ne Holande. Studimi simulon kompleksitetin e aktiviteteve dhe levizjeve ditore te cdo individi ne qytet, per te vezhguar se si trasmetohet semundja.
Duke u perballur me shume semundje ngjitese si gripi i shpendeve, SARS apo AIDS, modelet qe parashikojne perhapjen dhe trasmetimin e tyre po fitojne nje rendesi te konsiderueshme. Ato lejojne njeriun te kuptoje se si perhapen dhe se si mund te kontrollohen keto semundje.
Pritet qe ne 2020 rreth 55% e popullates do jetoje ne qytet.
Profesori Yang thote:”Densiteti i madh i popullsise ne qytet rrit probabilitetin per te patur kontakte intime midis njerezve. Per kete arsye, simulimi i trasmetimit te semundjeve ngjitese te qytete ka nje rendesi te vecante.”
Modeli i njohur si ISTAM (Individual space-time activity-based model) rikrijoi popullsine e Eemnes, marredheniet midis individeve dhe hapesiren e qytetit per te simuluar levizjet e cdo individi si lojen e famshme “The sims”. Profesori Yang thote gjithashtu se modeli ka nje potencial te madh per te testuar masat e marra per parandalimin e semundjeve ngjitese dhe per te pare nese ato jane vertet efektive.”

Sipas: Royal Society

Reklama

Make a Comment

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

2 Përgjigje to “Modelimi i perhapjes te nje semundjeje”

RSS Feed for Matematika Comments RSS Feed

Sa është probabiliteti që një lojtar (i dobët si puna ime) të arrinte të bënte ‘strike’??
Apo nuk janë birila 🙂 bowlingu??

P.s: bëna një blog me MATEMATIKË (sidomos lojëra dhe probleme , që aq shumë kërkojnë shqiptarët në internet për të kaluar kohën 😉 )

Ky blog shpresoj te permbledhe dhe lojera te tilla sepse ne te vertete qellimi i blogut eshte nje tjeter.


Where's The Comment Form?

 • Mathematics

  Mathematics is one of the essential emanations of the human spirit, a thing to be valued in and for itself, like art or poetry.
 • Artikujt ne RSS

  Matematika

 • Subscribe in Rojo

  Add to My AOL

  Subscribe in NewsGator Online

  Subscribe in Bloglines

  Add to The Free Dictionary

 • Ne kohe reale

 • Statistika

  • 188 929 vizitore
 • Shperndarja e vizitoreve

Liked it here?
Why not try sites on the blogroll...

Këtë e pëlqejnë %d blogues: